Skip to content

15 Comments

  1. maja
    31. januar 2017 @ 21:46

    Jeg er så enig! Og hvor forklarer du det bare godt – jeg plejer at sige det til alle unge, jeg kommer i nærheden af, nu vil jeg bare henvise dem til det her indlæg 🙂

    Reply

    • Linda
      1. februar 2017 @ 19:41

      Haha – så håber vi, de forstår, hvad jeg mener!:)

      Kh

      Linda

      Reply

  2. Mie
    31. januar 2017 @ 21:56

    Du formulerer lige præcis noget, jeg har gået og tænkt på længe.
    Jeg er glad for det, jeg har, men jeg tror da, at jeg – bare sådan en passant – kommer til at nævne for mine børn, at hvis man er 10 år om at færdiggøre en ikke nødvendigvis voldsomt indbringende uddannelse og i mellemtiden får 3 børn, så er det altså ikke lige den der guldrandede voksentilværelse, man drømte om, som man ender ud i.
    (Og fra den anden side af voksenbordet, er det heller ikke altid toppen at have 3 halvstore børn med til en nytårsfest, hvor resten af selskabet tilsammen har 1 barn i tumlingestørrelse…)
    Jeg stemmer i med et 'følg strømmen'!

    Reply

    • Linda
      1. februar 2017 @ 19:45

      Jeg kan kun forestille mig, at det – også – er et af de steder i livet, hvor det er svært at være den, der skiller sig ud.

      Det er virkelig mærkeligt, at det er så svært at forstå, når man er ung. Jeg mener; man forstår da utrolig mange andre ting. Det er bare som om, det med økonomi, for mange af os, var virkelig abstrakt.

      Jeg gør mig allerede mange tanker om, hvordan jeg skal gøre det her forståeligt for Anton og Frida. For jeg tror måske, at nøglen er at forstå. Så længe det bare er noget, sure mor siger, er det ikke relevant, men hvis man kunne få dem til at forstå det deprimerende størrelsesforhold mellem indtægt:udgifter, tror jeg, det ville give mere mening.

      Måske noget med et lille budgetmøde hver d. 01. hvor man med matadorpenge forsøger at anskueliggøre hhv. hvad der går ind og ud af kontoen?

      Reply

    • Anonym
      1. februar 2017 @ 21:32

      En én enlig mor med tre børn og meget lidt at rutte med, fortalte mig engang at hun og pigerne havde én uge hver i måneden som de stod for, m.h.t. madindkøb og madplan (måske var det endda også madlavning, det kan jeg ikke huske – pigerne er selvfølgelig halv-store). Og det havde virkelig lært dem noget om penge. At lægge et buget, at man må spare på noget for at få noget andet o.s.v. Det er en god måde at lære dem om økonomi før de flytter hjemmefra 🙂

      Reply

  3. Lolol
    1. februar 2017 @ 04:45

    Jeg forstår din pointe: ikke tag et studielån. Men der er noget der ikke hænger sammen i dit indlæg. Du ville ønske de i M&M ville ringe til dig istedet, ergo du er uenig med monopolet.
    Monopolet "forsøger" – dette ord indikerer også at du er uenig- at kaste et romantisk skær over toast og byture på røven, = ergo de synes også at pigen skal stoppe sit SU-lån og at man sagtens kan hygge sig mens man er fattig.
    Såe. Du er enig med monopolet men vil bare gerne ringes op alligevel eller

    Reply

    • Linda
      1. februar 2017 @ 05:23

      Uh, lidt spids der til sidst?

      Jeg skriver, at Thomas W forsøger at romantisere det. Ikke at M&M gør.

      Selv holder jeg meget af at læse kommentarer til dilemmaerne på fb; jeg synes sommetider, folk, der selv har stået i tilsvarende dilemmaer, kan byde ind med nogle nuancer, som monopolisterne ikke får med, fordi de, af gode grunde, ikke kan have prøvet alt selv.

      Det er såmænd bare det, jeg prøver ar gøre her.

      Mvh

      Linda

      Reply

  4. Birgitte B
    1. februar 2017 @ 07:27

    Jeg vil bare lige komme med et lille indspark omkring det lån. Da jeg mødte ungernes far, var jeg i begyndelsen af min uddannelse og han var lige færdig. Han havde et ret stort studielån med, som vi i fælles økonomiens hellige navn betalte af på sammen. Senere optog vi (jeg) et studielån, fordi det var det billigste lån på markedet og så rejse vi ud i verden i 3½ mdr. Så kom der et barn og vi beholdte lånet. Spol 5 år frem og lånet var stoppet og vi var lige gået i gang med afbetalingen. Her skal vi også skilles og tag et hurtigt gæt på, hvem der hænger på det lån?!! Så pointen er vel egentlig, at man aldrig rigtig kan styre, hvordan økonomien er. Men man kan prøve – og kun optage det lån, hvis det er bidende nødvendigt. De læbestifter holder jo ikke 4 år efter, når man sidder med den l*rte gæld, som der skal betales af på i 100 år (måske mindre, men det føles sådan). Nå, det blev lidt langt. Egentlig ville jeg blot sige, at jeg forstår din situation og det er røv til tider. Til gengæld drak jeg champagne den dag (for 3 år siden) jeg betalte det sidste afdrag. Kh. Birgitte

    Reply

    • Linda
      1. februar 2017 @ 19:51

      Det er altid dejligt med gode, lange kommentarer:)

      Jeg er 400% enig med dig; at det ikke handler om, at al gæld er farlig/undgåelig gæld, men at man måske skal gøre lidt mere ud af at forsøge at forklare ungerne det med, at der er ting, der er fede at have her og nu, men som er pisseligegyldige på den lange bane. Til gengæld forstår jeg faktisk godt dem, der fordi en mulighed for en oplevelse ud over det sædvanlige pludselig byder sig, låner penge til det. Men det udvikler dig også som menneske, og er med til at forme, hvem du er. (Med mindre vi taler om, at twerke til skumfester på Ibiza i en måned). Men den der skelnen mellem, hvad der giver et afkast, uanset om det er i form af noget fysisk/konkret, eller om det er på din rejse mod at blive den bedste voksenversion af dig selv, eller om det er noget, du har glemt, du har brugt penge på om en uge; den er vigtig, synes jeg.

      Reply

  5. Anonym
    1. februar 2017 @ 09:30

    Jeg kan lide din pointe. Samme grund ligger bag, at jeg udelukkende har taget et lille SU-lån, som jeg har brugt på en privat uddannelse, som jeg nu tjener en del af min studietidsforsødende løn på. However, så har det ikke været min oplevelse at, "de andre" også er fattige. Jeg har gået i skole i mere end 20 år (jeg er 28), og i de sidste 10 har jeg gang på gang undret mig over, hvordan pokker mine klassekammerater har råd til at bo i de lækre bylejligheder, gå i byen, købe nye ting og rejse verden rundt, mens de knap nok har snuset til studiejobs. Måske er jeg ved at blive gammel og bitter, men jeg kan virkelig godt forholde mig til, at man kan have lyst til at forsøde livet udover pasta og ketchup. Da mine forældre var på min alder ejede de hus nr. 2, havde to børn, hund og bil. Det er også så småt ved at blive standart for en del af mine jævnaldrende. Jeg ejer en cykel, that's it. Føler mig nedren over altid at skulle være hende den nærige fordi pengene ALDRIG løber rundt. Det gnaver ubehageligt og jeg frygter, at det aldrig bliver bedre (pga dimmentend arbejdsløsheden), så hvorfor lide så meget afsavn nu. Sorry, jeg er vist lidt af en Debbie Downer, men bare et lille pip om, at det kan være svært at se udover det sure, når det søde virker som en utopisk fremtid.

    Reply

    • Linda
      1. februar 2017 @ 19:59

      Det er en fuldstændig reel kommentar, og jeg kan SAGTENS følge dig.

      Det eneste, jeg tænker er, at enten lever de andre også af lånte penge, og så kan du læne dig tilbage i din kontant-betalte sofa og nyde synet af dem på dit færdigt-betalte plasma-tv, når de om 10 år toner frem i Luksusfælden. Eller også er de venligst sponsorerede af deres forældre, hvilket er et ulige vilkår, man aldrig rigtigt kan veje op.

      Men jeg synes, det er en tanke værd, at man, uanset om man kommer i arbejde, eller ender som arbejdsløs i en periode (eller i et job, man aldrig havde set sig selv i), altid vil stå bedre, hvis man ikke oveni hatten skal kaste en deprimerende procentdel af sin løn ned i et bundløst hul.

      Jeg ved ikke, om det giver mening, men jeg ville ønske, jeg havde været bedre til at se, at man kommer til at lide et afsavn på et eller andet tidspunkt, men gør man det nu, er det i det mindste overstået, når man kommer ud.

      Reply

  6. T
    1. februar 2017 @ 20:32

    Okay, så du fravælger et tredje barn for ikke at blive for anderledes i forhold til dit netværk?
    Dét forstår jeg så ikke…. Hvis ønsket om endnu et barn er stort nok, må man jo finde nogle nye venner eller 😉

    KH
    En, der også overvejer endnu en baby

    Reply

    • Linda
      2. februar 2017 @ 17:39

      Hvis det er sådan, du læser mit indlæg, eller det billede, du har af mig, tjener det vist næsten ikke noget formål at prøve at forklare, hvad jeg mener.

      Mvh

      Linda

      Reply

  7. Min Servicehund
    2. februar 2017 @ 01:31

    Jeg valgte ikke at tage lån, jeg ønskede ikke gæld. Tilgengæld havde jeg arbejdet et år inden studie og levet som på su…. det gave en god buffer…
    det meget med ens valg men med mindre det for at forbedre ens uddannelse eller livsnødvendigt (dyr medicin eller tandlæge) .
    Jeg var også heldig med en arv fra min bedstemor, betalte en studietur + lidt.
    Har dog aldrig forstået at nogle kan bo i lejligheder midt i byen, til dyr husleje… boede selv på 12 kvadratmeter, på et kollegium, med fællesbadeværelse for 20 piger.. og køkken. Hyggeligt og trangt, men billigt og godt, var nu glad for at få mit eget efter studiet. Og ingen gæld 😉
    men det er da frustrende at se jævnaldrende kunne ting man ikke kan… om det så økonomisk eller fysisk/psykisk.
    men jeg er glad for jeg oven i alt andet ikke skal kæmpe med et lån.

    Reply

  8. The Blogless Sister
    4. februar 2017 @ 07:32

    Det er altså et godt og klogt indlæg, det der – for hold op hvor er det træls at se hvad der svarer til én god flybillet om måneden blive kastet efter et fordums forbrug, som man ikke engang rigtig kan huske hvad man reelt fik ud af. Min situation er af diverse årsager ganske anderledes, men jeg får faktisk ræddi meget ud af at læse indlæg som dette her (og de andre budgetrelaterede, du har udgivet gennem tiden)
    Knus!

    Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.