M20XX-indlæggene er en indlægsrække, jeg startede i 2018, som i første omgang var et forsøg på at skrive mig ind i at leve mere bevidst; at finde en måde at have miljø, klima og privatøkonomi med i de valg, jeg træffer dagligt.
Siden har det udviklet sig, og handler i dag mere bredt om at være tilstede i sit eget liv. Det er en skønsom blanding af de oprindelige emner, mental minimalisme, samt de dilemmaer, der kan opstå, når ét hensyn modarbejder et andet.
Det er en organisk vildmark af et tema, der kun bliver bedre af input, så uanset om du er ny her på bloggen eller om du er veteran, er betragtninger, erfaringer og hovedbrud altid mere end velkomne i kommentarfeltet.
*
Siden sidst:
1.
Har jeg købt et nyt, brugt spisebord.
Det var ikke planlagt, men da jeg købte det, vi har haft de sidste par år, var det for at teste, om det var fedt at have et kæmpebord, eller om det var spild af plads. Det var også et, jeg fandt brugt, hos nogen, som havde lavet samme forsøg og var nået frem til det sidste. Det var fra Jysk, og kvaliteten lod lidt tilbage at ønske; eksempelvis har jeg efterspændt det cirka 80 gange, og bordpladen var af et materiale, der meget let tog imod farve.
Jeg kunne allerede fra første dag se, at et stort bord her KUN er fedt, og rummet kan sagtens bære det. Derfor har jeg hele tiden vidst, at vi skulle have noget tilsvarende, når det gamle ikke kunne mere, men det har bare været sådan en ‘ – på et tidspunkt’-tanke.
Men lørdag aften kunne jeg ikke sove, og jeg lå derfor (som man jo gør), med min mobil og tyrrede blåt lys og vanvid lige i fjæset på mig selv. Her så jeg pludselig, at en mor til en tidligere klassekammerat til Anton havde sat deres store spisebord til salg til en virkelig god ‘hjælp-vi-er-kommet-til-at-spontankøbe-et-kæmpe-møbel’-pris.
Fordi jeg kender hende, ved jeg, at bordet ville være i orden og af god kvalitet, og sådan gik det til, at jeg mandag kunne køre det gamle bord på storskrald (efter at have lagt det op og forsøgt at forære det væk), og spise aftensmad ved mit nye, ENDNU større bord. Hurra.
2.
Forsøger jeg at holde el-regningen i skak ved flittig brug af tørresnore og -stativer.
Jeg er egentlig positivt overrasket over, hvor meget tøjet trods alt stadig tørrer, og alt andet lige er det billigere at tumble tøj, er er 70% tørt, end hvis det røg ind lige fra vaskemaskinen.
Jeg vil i den forbindelse gerne slå et slag for et tower-tørrestativ (som jeg faktisk ikke ved, hvad hedder på dansk?), fordi det kan stå på badeværelset natten over uden at spærre det hele. Man skal være lidt varsom med at tørre tøj indedøre, fordi fugt kan give problemer med skimmelsvamp, men mange badeværelser i dag har udsugning, der starter automatisk hvis luftfugtigheden er høj, og dermed tørrer tøjet, uden at vandet smadrer indeklimaet.
3.
Håber jeg ikke, at nogen blacklister mig nu, men jeg laver lige en #triggerwarning: Juleindhold-disclaimer for en sikkerheds skyld.
Lidt undskyld – og så alligevel ikke helt.
For det handler om kunstige juletræer og om at være på forkant med de ekstraudgifter, der er/kan være forbundet med julen.
Sidste år var jeg ikke klar til at gå fra træ til plastik, men det er jeg i år.
Jeg ville ønske, at jeg kunne prale af, at det for mig kun handlede om miljøhensyn, men det er, hvis jeg skal være ærlig, ligeså meget fordi jeg prøver at forebygge julestress.
Vi har gulvvarme, og derfor kan et ægte træ ikke holde mere end 10-12 dage her, før det taber alle nåle. Det betyder, at vi både skal hente det, have det ind og pynte det, når der også er meget andet at se til, og jeg ville egentlig hellere kunne sætte det op, når børnene og jeg alligevel pynter, så vi har glæde af det hele december.
Samtidig slipper vi for hente-seancen, som ser så hyggelig ud på film, men som for mig mest består af eder, grannåle i bilen og harpiks på hænderne, og da jeg ved, at der er rigeligt med ekstraudgifter i december, vil jeg gerne have det købt i november.
Fake-træ it is. Men hvad har vi, der ikke ligner skraldespanden på en plastikfabrik? Og køber vi med eller uden lys? Kan man skifte pærer på sådan et dyr? For det ligger jo på loftet fra januar til november, så man kunne godt forestille sig, at nogle af pærerne gav op, og det er et HARD pass at have et træ stående med 7 sprungne pærer. (Seriøst. Jeg ville ikke se andet).
Er der anbefalinger til mærker/modeller? Eller dårlige erfaringer, som vi andre kan få lov at få glæde af?
*
Men. Inden der går full blown gran og julehjerter i den, skal vi uhygge os med græskar, skeletter og begejstrede børn. For os er der dømt pyntet skov, bål og brændvarm toddy allerede i aften.
Happy halloween, alle sammen.

Jeg købte et fake juletræ sidste år, og tænkte hele december: HVORFOR har jeg ikke gjort det noget før! Jeg googlede forinden en del, efter træer AF GOD KVALITET Og naturtro udseende. Og virkelig, man kan altså få nogle i dag, som er virkelig pæne og ikke skriger langt væk af plastik! Jeg købte træ i mellem-pris klassen, hvor træet både har “rigtige” geannåle og det gammeldags grimme kunstigt juleteæ-look. Men det smarte er at det gammeldags look er “gemt” i midten af træet så det ægte nåle-look er det man først og fremmest ser. Jeg var positivt overrasket over hvor PÆNT det var!
Jeg valgte med vilje at købe et uden lys, fordi jeg PRÆCIS som du også påpeger, ikke gider ende med et træ om 5 år, med knækkede ledninger og en lyskæde der ikke virker … mit træ skal gerne holde mindst de næste 20 år 🙂
Det er godt at høre, at man ikke behøver kravle helt op i Rolls Royce klassen for at få et træ, der fungerer. Tak for input <3
Vi købte plastic sidste år, og købte det her: https://www.imerco.dk/casa-christmas-grandis-fir-kunstigt-juletrae-h-180-cm-polyethylen-pvc-groen?id=100392523&utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=18283627357&gad_source=1&gad_campaignid=18287673314&gbraid=0AAAAAD3HbOnwnV0V71XCb9gIedzocLYMX&gclid=CjwKCAjw6vHHBhBwEiwAq4zvA83eRUzB1Bq4gLiLy0P9he8DN5ZTee5buR_mDA5UHL6DHTyOWE36CRoCVWcQAvD_BwE
Det er dyrt, men det er pænt og ligner et, der holder i mange år. Der er også 12 års garanti på, hvis man registrerer det. Vi købte uden lys, men det er vist en smagssag. Jeg havde lysene i forvejen og så lang tid tager det ikke at sætte dem på den ene gang om året. Og det er lettere at skifte lyset end at hele træet er kaput.
Også anbefaling til tårntørrestativer (hermed et ord) herfra. Vores kører på 10. år, og vi er i hvert fald i Pisa, men det holder så længe det holder.
Jeg har nemlig også en lyskæde, som bare er sådan én, man draperer ud over træet, og den fungerer upåklageligt, så den vil jeg gerne bare genbruge.
Men det virkelig et fint træ, det der. Og måske er jeg farvet af at have stirret forelsket i Twinkleys træ 3 år i streg nu, men jeg synes ikke, at 1800 virker SÅ slemt? Altså, det er ikke gratis, det er vi enige om, men hvis det er pænt og det holder de næste 10 år, så er der jo stadig gode penge sparet.
Tak for et dejlig konkret bud.
Blot til info – jeg var lige inde for at se træet og kan se, at det er på tilbud til 1.500 kr. lige nu 🙂
Uh! Tak:)
Jeg er sådan en type der bare ikke skal bede om juletræ i stuen længere end allerhøjst nødvendigt; tidligst ind lillejuleaften og ud igen SENEST 3. juledag. Det kunne hurtigt blive både klimadum og dyrt, men jeg har de sidste år kørt en – synes jeg selv – genial model. Jeg arbejder nemlig ved siden af at streetfoodmarked, som hele december juler med ægte grantræer (uden pynt), og når de så lukker ned nogle dage før jul, stiller de træer og pyntegran udenfor, til fri afbenyttelse for byens borgere og happy arbejdsnaboer. Og når sådan et træ har været hjemme og julehygge hos mig et par dage, betaler jeg en halvtredser for at nogle glade skoleelever henter det fra forhaven og på den måde tjener penge til en skolerejse. Totalt i orden juletræscyklus for mig. Og på ingen måde et relevant indspark i forhold til dit spørgsmål. 😏
Men stadig en vidunderlig reminder om, at der er utrolig mange løsninger, der ligger uden for de oplagte <3
Da vi boede i Grønland købte vi et plastik træ, både fordi jeg syntes det var komplet åndsvagt at sejle et frisk træ op, og fordi min mand ikke kan tåle gran. Det er et relativt billig et fra jysk, mener det kostede 400kr og er 160cm højt. Når det kommer pynt og lys på er det faktisk rigtigt pænt og hyggeligt! Selvfølgelig kan man sagtens smide flere penge efter et højere og pænere, men efter at have set på vores i hele julemåneden i tre år, er jeg faktisk glad for, at vi valgte den model.
Det giver mening! Tak for input <3
Spændt på at høre dine og andres erfaringer, har overvejet det samme. Vil dog byde ind med to alternativer, som måske kan bruges til inspiration.
Vi havde i mange år ikke selv juletræ, af netop miljøhensyn og fordi vi fejrede selve julen hos familie. Men efter at vi selv er begyndt at holde jul fik vi endelig juletræ, og jeg må sige at jeg elsker den duft af gran! Her har vi også gulvvarme, så vi sætter træet op med lys på terrassen hele december, hvor det kan ses fra køkken og stue, og tager det så ind og pynter et par dage før jul. Det er vildt hyggeligt udenfor, og indimellem med sne på, og virkelig nemt at tage ind med lys og det hele på i de travle dage!
Sidste år kørte vi en ny model, da vi skulle rejse væk i julen. Så købte jeg et lille juletræ i potte, måske 100 cm, som pyntede med lys på terrassen hele december, og så tog vi det ind til en lille før-juleaften, vi holdt og ud igen samme dag. Så det træ står fint i krukken endnu og klar til en ny sæson.
Når alt det er sagt, kan jeg dog også mærke at jeg bliver mindre og mindre begejstret for al slags årstidspynt, på sådan en ret kedelig og depressiv måde! Ved ikke om det er alderen eller livsfasen, eller udbrændthed af som enlig mor altid at være den eneste der står for al magien, og for at rydde op igen. Vil gerne finde lidt begejstring frem igen, men vil også godt have det serveret, tak!
Det var også en fin og god model! Tak for dén ide <3
Vi købte sidste år et juletræ på mit arbejde (primært
til at have i baggrunden på fotos til SoMe) – og jeg var SÅ overrasket over, at det var så pænt. Det er en ikke specielt dyr model fra Silvan (uden lys på). Faktisk så pænt, at jeg for første gang nogensinde overvejede et lille sekund at købe et falsk træ i stedet for et ægte.
Jeg henter alle mine pakker i Silvan, så jeg slår lige et slag ned i deres juleafdeling, næste gang, GLS har været forbi. Tak!
Vi har et hjemmesnedkeret juletræ.Vores er rødt og vi pynter det med fine papirsting, flettede hjerter, stjerner og fugle. Det er bygget med en kraftig rundstok som har fået boret huller til “grene”. Monteret i en fod. Hele molevitten er efterfølgende malet rødt. Efter jul skiller vi det ad og der fylder meget lidt.
Ligner dette her:
https://www.boligcenter.dk/hojtider/jul/juletrae/dekorativt-juletrae-180-cm-massivt-fyrretrae?gad_source=1&gad_campaignid=22287149235&gbraid=0AAAAACcH4kDUEssDm5SgTPKUkAKq4zA8W&gclid=CjwKCAjw6vHHBhBwEiwAq4zvA4h2H8ES-htrn2L_b7haC9dvzOOjlPk6MxOv9alHtClk7xFsZuuJ8RoCzeEQAvD_BwE
Jeg kiggede faktisk på en lille udgave en sådan en model for nyligt, fordi det ville passe perfekt i en ret stor vindueskarm, jeg har.
Det er også rigtig fint – og meget bæredygtigt. Tak for endnu en god ide <3
Jeg har et fake juletræ fra Rema, som jeg har kørt med i 3-4 år nu, det er superpænt når det er pyntet, nemt at stille op og skille af igen og så var det møgbilligt. Vi snakker 2-300 kr. max. Det er 180 cm højt men ikke så bredt, så det passer også ret perfekt i min ikke kæmpe stue. Og der er intet drys..
Godt input, for jeg tror aldrig, at jeg ville have tænkt over, at Rema kunne være et bud. Tak:)
Et plastikjuletræ er produceret af olie i Kina og udleder en hulens masse CO2. Et ægte juletræ er derimod produceret her i Danmark og optager CO2.
For mig er duften af gran glæde, stemning, tradition og hygge med den nærmeste familie, så det bliver et stort nej tak herfra til et fake juletræ.
Hej Peter.
Mit håb med disse indlæg er, at de vil inspirere til, at man forholder sig bevidst til sit forbrug, uanset udgangspunkt. Det kan kun lade sig gøre, hvis vi tage udgangspunkt i en fælles accept af, at det, der er vigtigt for den ene, er ligegyldigt for den anden. At det, der for nogle vil være et næsten uopnåeligt ideal, for andre vil være en lavthængende frugt.
Der er altid flere knapper at skrue på. Strengt taget behøver vi jo ikke mere end to sæt tøj og en skål grød; alt derfra er luksus.
Sådan er virkeligheden ikke – heldigvis:) Og netop derfor er det så fint og vigtigt, at folk er gode til at byde ind med tips og tricks, når et af punkterne vedrører noget af det, de har erfaring med. På den måde ender det forhåbentligt med, at vi alle over tid bliver inspirerede til blive ved med at prøve at gøre, hvad vi kan, i stedet for at blive så overvældede over, at det alligevel aldrig er nok, at vi giver op på forhånd.
Jeg håber, at du får en skøn jul med de mennesker, du holder af, og at træet dufter lidt ekstra af gran i år. Den duft kommer jeg til at savne, så det må du nyde lidt ekstra for mig:)
Peter, der er nu også mange problemer med de naturlige træer fra frø til afbrænding. Jeg er heller ikke til plastik, men det er ligesom præmissen for tråden. Ikke den mest julede kommentar fra dig, synes jeg. Der er en del studier, om hvordan man bedst får klimabudskabet ud. Den her taktik er ikke på listen
Jeg købte et fra Sirius for nogle år siden, de fås i flere størrelser
https://www.sirius.dk/shop/dekorationslys/lystraeer/kira-trae-1-2-meter-160-led
Er du glad for det? For jeg har studset over, at ingen herinde har nævnt Sirius før nu. Jeg har flere af deres lyskæder, som jeg er rigtig glad for, men derfor kan der jo godt være noget ift. deres træer, der ikke er helt optimalt, så det er rart med lidt empiri:)
Ja jeg er glad for det og dejligt med fjernbetjeningen. Jeg har købt små julekugler, jeg pynter det med, men træet som sådan, kan sagtens stå alene.
Jeg har dette på 4. år https://www.plantorama.dk/produkter/allison-trae-m220-led-h150-cm/30130319956
Arbejder i Plantorama så disclaimer på at jeg selvfølgelig er biased, men det er så flot. Jeg har versionen med lys og det er helt disney-fint som det sidder.
Nemt at stille op og pakke væk og ingen lys er døde.