Skip to content

23 Comments

  1. Charlotte
    18. februar 2024 @ 00:18

    Jeg har nydt at læse de gamle indlæg igen, men kan godt forstå, at det er et stort arbejde for dig!

    Kunne du evt. linke til dem under menuen? F.eks. M18, M19 osv…

    Tak for god inspiration 🙂

    Reply

    • Linda
      18. februar 2024 @ 20:55

      Jeg skal lige være sikker på, at jeg forstår, hvad du mener (og det er ikke sådan et passivt-aggressivt forsøg på at melde dit forslag ned. Jeg skal bare lige være sikker på, at vi ikke taler forbi hinanden <3):

      Du tænker, at du i stedet for at have en fuld kategori, der hedder M20XX gerne vil have dem underopdelt, så de enkelte år står for sig selv?

      Jeg har selv fundet de relevante indlæg ved at bruge arkivet, nederst i højre side. Men så får du selvfølgelig hele måneden - og du vil gerne have dem listet under hinanden, ja?

      Reply

      • Charlotte
        19. februar 2024 @ 23:43

        Det kan sagtens være mig, der overser noget. Når jeg går op i menu, kunne jeg se “anbefalinger” og “om mig”, men ikke en overskrift med M20XX.

        Jeg troede, den nemmeste måde at finde indlæggene på, var ved at kigge i menuen, men hvis de kommer frem ved en søgning i arkivet, gør jeg det i stedet 🙂

        Reply

        • Linda
          20. februar 2024 @ 21:22

          Det er så fint; vi skal bare finde ud af, om jeg skal sætte noget anderledes op:)

          Hvis du går ud i højre side, og under ‘Kategori’ vælger M20XX, så ligger alle indlæg der. Men er det uoverskueligt, at de ligger på den måde, de gør?

          Reply

          • Charlotte
            22. februar 2024 @ 19:11

            Hej igen,

            Jeg læser kun dine indlæg på telefonen, og her kommer der ikke “kategori” frem🤷‍♀️ der er ikke rigtig en højre side. Jeg kan kun se Menu øverst. Du må undskylde, hvis det bare er mig, som er helt væk i det her!

          • Linda
            22. februar 2024 @ 20:34

            Du skal bare spørge løs:)

            På telefonen skal du bare scrolle helt ned i bunden. Så ligger arkiv, søgefelt og kategorier det:)

  2. Anne Bjergegaard
    18. februar 2024 @ 10:24

    Jeg har været inspireret siden jeg læste om ideen, og det tiltalte mig, med et rum ad gangen.. jeg kom bare ikke rigtigt i gang. Nu har jeg flyttet rundt i stuen, og ved den lejlighed begyndt at gennemgå ALLE ting – det er mange, for stuen fungerer som tv stue, spisestue og krearum… Jeg har tænkt på dit projekt mange gange siden torsdag hvor jeg begyndte, og kan se det smarte i, at have planlagt hvilke rum i hvilken rækkefølge. For nu står jeg med et møbel der er sat ind i et andet rum, og derfor tømt – for at få de ting på plads, skal jeg flytte og tømme nogle andre skabe i et tredje rum, osv… Det bliver lidt uoverskueligt at se en ende på, men lige pludselig… 🙂

    Reply

    • LW
      18. februar 2024 @ 12:23

      Anne, jeg er præcis samme sted! Ikke kommet igang med noget i syv uger, og nu har jeg startet Tetris-spillet bagfra, med grene ind i fire besværlige rum, så det er lidt uoverskueligt. Men det varmer på en måde, at din stue ligner min! 😂

      Så Linda, vi er også nogen i den tavse del af kommentarfeltet, som nok er inspirerede, men ikke kommet i gang! Så dejligt når der også er ros for at ordne én skuffe, så er der håb endnu! 😉

      Reply

      • Linda
        18. februar 2024 @ 20:49

        Hvad er det nu, man siger? “Alle rejser starter med det første skridt” eller noget i den stil..:)

        Reply

    • Linda
      18. februar 2024 @ 20:52

      Det er en anden måde at arbejde på, som faktisk også kan noget – i hvert fald hvis man lige kan holde fast i at trække vejret, mens man står i kaos og manglende overblik til op over øjenæblerne. For når du har rykket hele inderskiven to hak til højre, så falder det hele på plads samtidigt, og det er også ret tilfredsstillende. Men man skal kunne undlade at rive sine arme af i afmagt, så jeg håber, du holder ud…:)

      Reply

  3. Tilde
    18. februar 2024 @ 19:20

    Det er altså spændende det her med, hvordan vi oplever det hele lidt forskelligt. Links til gamle uger blev en form for lektie, som jeg skamfuldt rullede forbi med tanken “måske senere”. Blev helt lettet over, at de var afskaffede.

    Reply

    • Linda
      18. februar 2024 @ 20:48

      Der er ALDRIG tvang til noget som helst herinde. Hvis det er nogen trøst, ruller jeg selv forbi 98% af de links, jeg støder på på andre sider:)

      Reply

  4. NN
    18. februar 2024 @ 22:20

    Tak for kommentaren om skuffen med sokker. Det er der jeg føler jeg er – fuld af beundring for jer der tackler hengemte loftrum og udfordrede kældre og meget inspireret af jer, men det kommer jeg vist aldrig op på dette forår. I udfordringens første uge nåede jeg toilettet og entreen. Men derefter gik jeg i stå ved nogle steder min eks ikke havde flyttet sine egne ting fra. I går var jeg så helt stolt da jeg …TADA… fik ryddet op i verdens mindste krydderihylde.

    Reply

    • Linda
      18. februar 2024 @ 22:24

      En sejr er en sejr❤️💫

      Reply

  5. Fie
    19. februar 2024 @ 12:25

    Jeg fik en mindre depression af at tømme vores kælder på 100m2 sidste sommer. Jeg tror vi kørte ti-15 bilfulde på genbrugsstationen og mange mange ting røg i den lokale genner. Dit projekt gør virkelig at jeg forstår hvorfor det var så utroligt hårdt.
    Vores opbevarings løsning er blevet Ikeas “samla” kasser med låg. Har to størrelser, de er gennemsigtige og kan stables. Så jeg har sat fire hjul på en træplade og stabler kasserne ovenpå dem: SÅ smart at de kan rykkes rundt, og så må man bide i det sure æble hvis man skal have noget i den nederste, men hey man slipper for skabe og hylder og reoler 🙂

    Reply

    • Linda
      20. februar 2024 @ 21:23

      Møbelhunde ftw! Jeg har købt et par stykker til mine blomsterkrukker, for det også genialt, at man kan rykke rundt på dem, uden at sætte 4 skiver i ryggen over styr.

      Reply

  6. Helle
    20. februar 2024 @ 05:26

    Hej går alt stadig i bølger, men det er også godt nok.
    Der bor en teenager i kælderen, som ikke lugter eller er fugtig, vi holder lige vejret og ser an 🤨 hun er ikke kommet på plads, men det er heldigvis ikke mit problem.
    Det nye soveværelser er malet og vi sover der. Garderobeskabet døde i flytningen, der er kasser med tøj overalt. Set med de positive briller, så kræver det nu en grundig gennemgang af alt tøj.
    Min mand har næsten færdig indrettet kontoret, der er dog meget, han ikke kan finde plads til, fik jeg nævnt at han er en samler 😂
    Så lige i dette øjeblik, er jeg positiv og taknemmelig for dette fællesskab ❤️

    Reply

    • Helle C.
      20. februar 2024 @ 09:02

      Andre end mig der læste det som at det var teenageren der ikke lugtede eller var fugtig
      🤣 men godt at kælderen heller ikke er 🤣

      Reply

      • Helle
        20. februar 2024 @ 15:17

        🙈 Kan godt selv se det😂

        Reply

      • Irene
        20. februar 2024 @ 16:07

        Ja!!! 😂😂😂

        Reply

      • Linda
        20. februar 2024 @ 21:20

        Yes – sådan læste jeg det også først. Men vi er mange, der deler glæden over, at både teenager og kælder er tørre og velduftende😂😂

        Reply

  7. Mette
    21. februar 2024 @ 20:31

    Drivhuset mangler stadig at blive ryddet og få isat nye glas.
    Men: Krydderiskuffe, plastikbøtteskuffe, toiletskab, garnkasser, tørklædehylder og sweaterhylder er nu gennemgået, sorteret, overskuelige og en fryd for øjet og hjernen.
    Jeg er glad for at være med her ❣️

    Reply

    • Linda
      22. februar 2024 @ 20:44

      Ej, jeg får den vildeste optur over det der – SÅ godt klaret!!

      Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.