Skip to content

15 Comments

  1. Louise Olesen
    14. december 2024 @ 08:30

    Det er virkelig en god ide at skrive informationerne ned, så det bliver lettere for sine efterladte. Der findes bøger til det, så det hele bliver samlet et sted 🙂

    Reply

  2. Kristine
    14. december 2024 @ 15:00

    God ide med dokumentet i tilfælde af død.

    Jeg har oprettet det som google-dokument, som jeg har delt med min svoger. Så han har adgang til både testamentet, kode til telefon og den salgs.

    Reply

    • Paulsen
      16. december 2024 @ 07:45

      Jeg vil på det kraftigste fraråde at dele så vigtige og personfølsomme oplysninger via Google. Sikkerheden er simpelthen ikke stor nok og der er flere muligheder for læk og hack; Google der fejler, hack af enhed, hvor en af jer er logget ind.
      Undskyld jeg er så direkte, men jeg får helt ondt i maven af det. Det er utroligt vigtigt at de oplysninger ikke deles med de forkerte, da de kan misbruges. Aftagenummer og elselskab er næppe så interessant, men forsikringer, cprnr og passwords? Vi er ude i mulighed for effektiv identitetmisbrug -worst case.

      Reply

      • Linda
        16. december 2024 @ 08:12

        Godt, du melder ind!❤️

        Jeg laver et indlæg senere, hvor jeg samler grundigt op. Så får vi det lavet ordentligt, så ingen får ondt i maven🤗

        Reply

  3. Anette
    14. december 2024 @ 17:20

    Man kan også give dele sin adgang til e- boks med en anden, hvilket også kunne hjælpe meget i sådan en situation. Jeg har i øvrigt også taget et par andre forbehold: jeg har printet et dokument med de vigtigste oplysninger og jeg har oprettet en mail til mit barn, hvor de vigtigste oplysninger også er sendt til.

    Reply

    • Paulsen
      16. december 2024 @ 07:52

      Som mit opslag ovenstående om at dele den slags via Google, så er mail ikke bedre. Men det kommer naturligvis an på hvilke oplysninger du har følt vigtige. Men personfølsomme oplysninger bør absolut heller ikke deles pr mail, herunder også alt det som generelt kan misbruges på ene eller anden vis.

      Jeg kan kun anbefale, at den slags, især passwords opbevares fysisk og ikke sammen med ens computer etc. (I tilfælde af indbrud).
      Det her giver ondt i maven 🙈

      Reply

  4. Trine
    14. december 2024 @ 20:29

    Det gør mig ondt med oldefar<3

    Det er en god idé at have styr på det med et dokument. Jeg har også mit som en note på telefonen pt. (Min mand ved den findes og har koden til min telefon). Jeg skriver meget og har bl.a. skrevet, hvor alle mine tekster findes, og at min søn skal have adgang til dem, når han bliver voksen.
    Hvis det ikke bliver for morbidt, vil det være fedt, om du vil dele overskrifterne i din version.

    Reply

  5. Irene
    15. december 2024 @ 08:47

    Angående nyhedsmails, så er Matas en af dem, hvor man som klubmedlem *skal* modtage disse mails. Men jeg har sat en regel op i mit mailsystem, så nyhedsmails ryger direkte i slettet post. Køber jeg noget i Matas webshop eller bestiller noget hjem, så kommer ordrebekræftelser, osv. nemlig fra en anden mailadresse, så de lander fint i min indbakke. I starten tjekkede jeg de slettede mails, og jeg oplevede ikke at gå glip af noget.

    Reply

    • Johanne
      15. december 2024 @ 09:54

      Jeg tror ikke, det er helt korrekt, Irene. Som jeg husker det, så kan du et eller andet sted via deres nyhedsmail krydse af, om du er interesseret i makeup, naturtilskud osv., og der har jeg blot krydset alle fra. Jeg er medlem, men jeg får i hvert fald ikke deres nyhedsmail mere 🙂

      Reply

      • Irene
        16. december 2024 @ 08:07

        Tak for tip, Johanne 👍
        Så skal jeg da have tjekket det en ekstra gang, for jeg synes ikke, jeg kunne afmelde dem. Det er flere år siden, jeg blev medlem og har bare kørt med slettede mails-metoden siden.

        Reply

        • Johanne
          16. december 2024 @ 20:55

          Det var så lidt 🙂

          Reply

      • Anne
        17. december 2024 @ 09:38

        TAK for denne her kommentar! Jeg har netop rettet det. Hold op der kom mange mails fra dem.

        Reply

  6. Mia
    15. december 2024 @ 11:17

    Jeg kondolerer ♥️

    Reply

  7. Karoline
    15. december 2024 @ 13:59

    Kondolerer med odefar <3

    Reply

  8. Eva
    16. december 2024 @ 11:21

    Kondolerer med din oldefar
    Mht. til noter, i hvert fald på iPhone, så kan de deles enten som en kopi, eller til samarbejde, hvor flere kan redigere i dem.
    Sidder da selv lige og overvejer om det ikke var en god ide at oprette sådan en note, så mine nærmeste ved, hvad de skal tage fat i, når engang enden kommer. Fx at jeg har doneret min krop til videnskaben og at jeg ikke ønsker en kristen begravelse af resterne.

    Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.