Skip to content

9 Comments

  1. Stine
    2. marts 2010 @ 22:33

    Måske vi ku mødes på midten Linda?

    Jeg er jo plads-optimisten, der fik bugseret bil ind og køre på cykelsti til første køreprøve (der var RIGELIGT med plads) i sommer…

    Reply

  2. Sur På Natur
    3. marts 2010 @ 07:27

    Det er noget med den spatiale intelligens der lissom degenererer med årene. Jeg udviser også total mangel på forståelse for selv simple rumforhold. Men for mig hænger det også sammen med at være dødbange for at ramme de andre biler ,som jo er så frygteligt fine ift det storskrald jeg kører rundt i. I en alder af 31 har jeg haft kørekort i 9 måneder, og jeg kan konkludere at det med at parkere by far er det værste. Det er værre end at føde.

    Reply

  3. Alt + Enter
    3. marts 2010 @ 08:17

    Der findes et middel mod den slags. Du skal simpelthen til køreundervisning igen. Fortæl kørelæreren at du ønsker undervisning i parkering, så er jeg sikker på at du i løbet af et par timer ikke længere er angst for parkering.

    Reply

  4. Uden Relevans
    3. marts 2010 @ 16:15

    Du skal bare købe en BMW M5 den har autopark, som parkerer bilen vha lasere.

    Reply

  5. Anonym
    3. marts 2010 @ 17:53

    altså gad godt den der fede BMW – meenn køretimen er nok lidt billigere og bestemt ikke nogen dum idé. Kan også anbefales til folk, der har kørekort, men ikke har kørt i mange år. Den fidus prøvede jeg selv – 1½ time igennem de værste "køreprøvefælder" i Århus, så var jeg klar igen efter 7 års pause!
    – Mette

    Reply

  6. Annamette Fuhrmann
    3. marts 2010 @ 20:32

    Jeg er herregod til alt parallel parkere. Stik mig den største slæde og jeg kan svinge den ind i ét hug mens jeg hører høj musik og snakker med mig selv. Men. Stik mig et fly eller nattemørke og jeg dør. Jeg kaster op ved tanken om et fly, og når jeg går fra Metroen om aftenen, så er det med hvæsende lunger og en flugtmulighed i øjenkrogen. Fuck fobier mand!

    Reply

  7. Linda
    3. marts 2010 @ 20:48

    Stine: Kæft, det er en god ide! Jeg er klar!

    SPN: Når det engang bliver min tur til at føde, vil jeg finde stor trøst i tanken om, at jeg har overlevet det, der var meget værre:)

    AE: Det er faktisk ikke nogen dum ide….

    UR: Hvad nu, hvis man hellere vil have Batmobilen?

    Mette: Hmm… Måske jeg virkelig SKULLE prøve?

    Annamette: Jeg kan holde din flyfobi, hvis du parkerer mine biler?

    Reply

  8. Suzy Q
    4. marts 2010 @ 20:13

    Velkommen i klubben. Og fryd dig ved tanken om mig, med mit værste mareridt opfyldt: Parallelparkering på en tæt parkeret og trafikeret vej ved søerne i Kbh.
    Jeg bakker ind – døden nær af puls der banker oppe i ørerne – og jeg kommer ikke ordentligt ind.
    Kører jeg længere tilbage får jeg hjul op på cykelstien – mangt en cyklist vifter næve efter mig. Kører jeg frem kommer jeg ud på kørebanen og faretruende tæt på den foranholdende – mangt en bilist holdt hornet i bund, mens de slingrede udenom.
    Jeg var tæt på at træde sømmet i bund og gøre en ende på det hele ved at dumpe mig selv og bil i en af søerne. Jeg brugte et kvarter med gyng-gang, frem og tilbage, frem og tilbage, mens familier vandrede forbi og pegede og kiggede og grinede.

    SÅ tog jeg en beslutning og kørte HELT ud igen – og bakkede ind EEN gang til. Og så sad den lige i skabet. 2 milimeter fra kantstenen, helt lige.

    Reply

  9. Rikke
    6. marts 2010 @ 23:00

    Classy DF bemærkning.
    fabelagtige skriblerier du gør dig 🙂

    Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.