Skip to content

13 Comments

  1. tbs
    1. januar 2024 @ 00:28

    Godt nytår, yndlingsheks ❤️❤️

    Reply

    • Linda
      1. januar 2024 @ 19:13

      Godt nytår, min lille kagedåse <3

      Reply

  2. Venterpaavinblog
    1. januar 2024 @ 09:17

    Rigtigt godt nytår!
    Jeg er rædselsslagen for Tinderapps, bliver min kæreste gennem de sidste knap 14 år kørt over af en bus, får smag for mænd eller stikker af med naboen, orker jeg end ikke tanken om at skulle derind. Lyder dog mere til, han synes, vi snart skal giftes – så det bliver forhåbentlig ikke med det første, uanset.

    – A

    Reply

    • Linda
      1. januar 2024 @ 19:13

      Skynd dig at gifte dig med ham, og lås ham inde i et rum derhjemme, hvor busser og naboer ikke har adgang:)

      Godt nytår til dig og til jer. Tak for at være trofaste følgesvende i snart mange år <3

      Reply

  3. SelKjær
    1. januar 2024 @ 15:44

    Hvor er det dejligt og velfortjent, at du i stedet for at holde hovedet oven vande faktisk er kommet helt op på kanten af bassinet og kan sidde og betragte et nyt år med overskud og ny energi. I er kommet utroligt langt alle tre, og jeg nyder at følge med. Din oplevelse med datingappsne lyder vild, 300 mere eller mindre mærkelige kontakter… hvad fanden tænker folk på. Hvor dater de normale folk henne… eller bare dem der er inden for 1 SD på normalfordelingskurven? Måske skal du ud i real live og finde en mand, du kunne fx starte til armlægning, der må være et par hold i Esbjergområdet. Nej pjat, jeg ønsker dig al mulig held og lykke i det nye år 🙂

    Reply

    • Linda
      1. januar 2024 @ 19:12

      Det var fuldstændig absurd. Jeg har siden hen talt med andre, der forsikrer mig om, at der er meget stor forskel på klientellet på de forskellige apps, men det gør mig faktisk helt ærligt en lille smule træt, at vi i 2023/24 stadig er nødt til at støtte op om fortællingen om, at kvinder er sarte blomster, der har brug for hjælp og stærke mænd,og udelukkende indgår relationer med det modsatte køn for at sikre slægtens overlevelse. Sådan synes jeg, sådan helt ægte, ikke at det burde være.

      Reply

  4. Janne Bang
    1. januar 2024 @ 16:15

    Godt nytår og tak for nogle dejlige indlæg <3 Janne

    Reply

    • Linda
      1. januar 2024 @ 19:09

      Godt nytår til dig, Janne – og tak for nogle dejlige kommentarer:)

      Reply

  5. Hanne
    2. januar 2024 @ 16:14

    Puha, det lyder til, at der er sket en del siden jeg fandt min mand på nettet for snart 15 år siden. Jeps, det lykkedes faktisk at finde ægte kærlighed, soulmate, min anden halvdel og yadda yadda yadda på nettet. Han var faktisk den første der skrev. Men det tilskriver jeg statistisk tilfældighed. Men altså…. 300 henvendelser er jo vanvittigt!
    Jeg gik faktisk lidt målrettet til værks og gik udenom “knaldesites” og gik til elitedaters.dk. Det var egentlig ikke fordi jeg ledte efter en med en doktorgrad, men jeg havde på fornemmelsen, at jeg ville klikke bedst med en, der havde et vis uddannelsesniveau. Nu hvor jeg skriver det, lyder det frygtelig elitært faktisk, men jeg kunne lide sitets seriøsitet. Der var skam også idioter derinde, som jeg ikke ville røre ved med en ildtang (dem, der lød som om de allerede sad i panelet i Løvens Hule), men der var også ham her den krøllede, intellektuelle og meget kreative mand, som havde fundet vej derind, og som jeg nu har delt mit realkreditlån med. Og datter, bevares. Men jeg var nok også i en anden situation som 33 årig med trang til at stifte familie. Jeg gad ikke noget løst og useriøst.

    Rigtig godt nytår til dig, kære Linda. Tak for de altid gode indlæg, der får mig til at tænke og reflektere, også når jeg ikke ser tingene fra samme vinkel. Tak til dit skønne univers, hvor alle opfører sig sobert og klogt. Og hvor er jeg bare GLAD for at høre, at du er landet et roligere sted. Det har du fortjent.

    Reply

    • Linda
      2. januar 2024 @ 20:46

      Den historie elsker jeg, Hanne! <3

      Jeg netdatede også lidt i tidernes morgen, og det fungerede strålende. Måske handler det om, at jeg aldersmæssigt tilhører et segment, hvor det mere er undtagelsen end reglen, at man ikke skal bede om hele pakken, og er ret afklaret omkring det? Jeg pløjede mig ikke gennem alle beskeder (for så meget sprit ville mine øjne ikke kunne tåle), men der var sgu et par af dem, hvor jeg tænkte, at man burde have en 'anmeld'-knap på sådan et site. Det var en vild omgang.

      Godt nytår til dig, allerbedste Hanne. Det gør mig i så godt humør, at vi på en måde har bygget en bro tværs over tid og landsdele, og på en måde er tilbage i konfi-klubben:)

      Reply

      • Hanne
        4. januar 2024 @ 09:01

        Ja, det er hyggeligt med fælles fortid, hvor sparsom den så end var. Men konfi-klubben kunne noget særligt, hæhæ.

        Reply

  6. Nanna
    4. januar 2024 @ 23:33

    Kære Linda

    Godt nytår til dig, jeg læser altid med, men kommenterer sjældent, måske det skulle blive mit nyårsforsæt 🙂 Elsker din tilgang til tingene og din måde at reflektere på, det sætter også mine tanker igang, tak for det 🙂 Må 2024 blive skønt år for jer 🙂

    Kh Nanna

    Ps. Hvorfor modtager jeg ikke længere mails når du laver indlæg?

    Reply

    • Linda
      5. januar 2024 @ 21:23

      Kære Nanna.

      Tak for dine fine ord, som jeg blev meget, meget glad for.

      Jeg bliver dig svar skyld ift. mail – mon der er kommet en update til dit mailprogram, så sikkerheden er blevet opdateret, og jeg derfor ryger i spam? Giv lige lyd, hvis det bliver ved. Så laver jeg et alle-kald på bloggen, så vi kan høre, om andre har prøvet og måske har fundet en løsning.

      (I mellemtiden kan du evt. vælge at følge bloggen på fb; jeg bruger udelukkende siden til at poste, når der er nye indlæg, så du får ikke alt muligt gøgl og larm i dit feed).

      Godt nytår.

      Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.