Skip to content

7 Comments

  1. Stine
    23. december 2022 @ 17:55

    Rigtig glædelig jul og tak for en vedkommende, interessant, inspirerende og lærerig blog. Jeg har fulgt med i mange år og inspireres stadig af den måde du tager valg på og lever dit liv på – og deler på. Tak fordi du gør det, tager dig tid til det og vælger at gøre det. Du skal vide det gør indtryk, det gør en forskel for mig og at jeg synes du er pissesej, (livs)klog og helt eminent dygtig til at skrive/formulerer dig. (Og stop ikke med det🤞🏼💥♥️!).

    Reply

    • Linda
      29. december 2022 @ 09:54

      Nu gik der jul i det hele, Stine, og jeg fik slet ikke skrevet til dig, hvor glad jeg blev over din kommentar. For det gjorde jeg. Selvom arbejde bærer lønnen i sig selv, så er det virkelig værdsat, når I ind i mellem stikker hovedet ind og fortæller mig, at det kan bruges som andet og mere end ren underholdning.

      Så tak for at tage dig tid, tak for at hænge på i så utrolig mange år efterhånden, og tak for at være utrætteligt heppende gennem alt, hvad livet har budt på.

      Godt nytår <3

      Reply

  2. Marlene H
    23. december 2022 @ 18:10

    Også rigtig glædelig jul til dig og din familie 🎄🎁

    Reply

  3. Hanne
    23. december 2022 @ 19:11

    Jeg står lidt i et limbo med min datter snart 11 år. Jeg synes hun viser en del tegn på ADD/ADHD, men hun har det overordnet godt. Hun trives OK i skolen, og fagligt går det OK. Hun er en glad pige, som føler sig anderledes end de andre piger (og det er hun også), men som også har en styrke i det og tør være sig selv. Hun har venner, er social og er bestemt ikke dum, men er flyvsk og meget impulsstyret. Vi støtter og prøver at bruge nogle af de værktøjer, som man bruger hos børn med ADHD, såsom ikke at skælde ud, men anerkende, at hun gør sit bedste, ikke at stille for høje krav, give simple beskeder osv. Vi hører INTET fra skolen, for hun forstyrrer ikke og laver ikke ballade, men når vi taler med dem, medgiver de os, at hun ikke altid er fokuseret og ikke følger så godt med. Mit dilemma er, at jeg tror der måske er “et-eller-andet”, men skal vi hive hende igennem en privat udredning (vi kan og vil gerne bruge pengene på det), og dermed lukke op for, at der kunne være noget, eller skal vi vente og se hvordan det hele går? Hvornår er det rette tidspunkt? Hvad kan en evt. diagnose give hende nu kontra når hun bliver ældre? Og så er jeg vildt meget i tvivl om det bare er mig, der ser spøgelser, for jeg kan SLET ikke genkende mig selv som barn i mit eget barn. Jeg var superboglig og har aldrig haft problemer med at fokusere. Er det bare begyndende pubertet der har forandret mit barn? Jeg har læst så meget om sendiagnoser, både hos dig, men også andre steder, og ved, at mange piger går under radaren. Er det mon hende? Nå, en omfang rod, håber der er nogle kloge, der kan give deres besyv med.
    Glædelig jul, kære Linda. Jeg elsker at følge med herinde, her er rart ❤️

    Reply

    • Linda
      23. december 2022 @ 19:16

      Åh, så fint et spørgsmål, Hanne <3

      Det vil jeg rigtig gerne skrive noget om – så jeg vil, meget undtagelsesvis, lige bede andre, der har erfaringer her, om at sætte sig på hænderne, så vi kan få det hele samlet i ét indlæg og kommentarfelt. For ellers kommer alle guldkorn her, hvor man ikke umiddelbart ser dem (med mindre man er hard core læser) og det er synd, for så når de ikke ud til alle dem, de også kunne have glæde af dem <3

      God jul, søde Hanne.

      Reply

  4. Christina
    23. december 2022 @ 19:32

    Rigtig glædelig jul til dig også. Jeg er altid fuld af beundring over de organiseringsevne. Jeg er projekt leder så burde være super til at strukturer – men bliver altid lige overrasket over indholdet af mit køleskab/skabe/hjem. Jeg har 220kvm fyldt med ting, som jeg skal have downsizet til Max 80 kvm over det næste år. Det virker ualmindeligt uoverskueligt. Jeg fantasere om bare at efterlade alt bag mig. Men synes jo jeg har mange gode ting som ikke bare skal smides ud.
    Så tænker jeg på hvordan du i sin tid startede din rejse og tænker at det kan jeg måske også.
    Elsker dine ugentlige oplæg som jeg altid ser frem til at læse. Håber du bliver ved!!
    🎄🎄🎄🧑‍🎄🧑‍🎄🧑‍🎄

    Reply

    • Linda
      29. december 2022 @ 09:50

      Jeg kan sagtens, SAGTENS følge dig. For mig er det altid nemt at beslutte at gøre tingene, at planlægge, hvordan jeg vil gøre dem – og så er det, at vinden går lidt ud af sejlene. For det bliver forfærdelig uoverskueligt, når opgaven er omfangsrig, uanset hvad man laver, og hvordan man er designet inde i hovedet.

      Jeg kom til at tænke på, at jeg engang skrev en lille ‘guide’ til, hvordan jeg gik i gang. Måske den gav mening at skele til bare for at komme i gang? https://www.blogsbjerg.com/serviceindlaeg-guide-til-oprydning/

      Glædelig jul og godt nytår til dig også. Vi klør på i 2023:)

      Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.