M2024, uge 26

M20XX-indlæggene er en indlægsrække, jeg startede i 2018, som i første omgang var et forsøg på at skrive mig ind i at leve mere bevidst; at finde en måde at have miljø, klima og privatøkonomi med i de valg, jeg træffer dagligt.

Siden har det udviklet sig, og handler i dag mere bredt om at være tilstede i sit eget liv. Det er en skønsom blanding af de oprindelige emner, mental minimalisme, samt de dilemmaer, der kan opstå, når ét hensyn modarbejder et andet.

Det er en organisk vildmark af et tema, der kun bliver bedre af input, så uanset om du er ny her på bloggen eller om du er veteran, er betragtninger, erfaringer og hovedbrud altid mere end velkomne i kommentarfeltet.

I den forgangne uge:

1.

Har jeg brugt uforholdsmæssigt mange timer på at finde ud af, hvad der er op og ned på abonnement og priser på en ny telefon. 

Begge børn trænger til en ny mobil, og jeg har af en veninde købt en iPhone 11 med masser af hukommelse til Frida, som har ti millioner billeder og videoer af hende og damerne liggende.

Planen er, at jeg køber en 15’er til mig selv, og at Anton så overtager min 12’er – men jeg kan ikke få lov at tage mit nuværende abonnement med over, hvis jeg køber en ny.

Og jeg ved godt, at YouSee skal tjene penge på abonnementet, når de giver rabat på telefonen – men lige nu har jeg 100 GB til 159 kr. i måneden, og det tætteste, jeg kommer på med en ny, er 80 GB til 219 kr. Det har jeg selvsagt ikke lyst til.

Jeg har ALT samlet hos YouSee, og har været kunde der i over 12 år, og det bliver sgu lidt en principsag for mig, at jeg ikke vil straffes for at smide næsten 10.000 kr. hos dem.

Derfor er jeg ved at kigge på, om jeg skal flytte rub og stub, eller om jeg skal købe mobilen på afbetaling hos f.eks. Elgiganten – for det er jo i princippet det samme, man gør, når man køber den gennem sit teleselskab. Betalt af over to år, betyder den højere abonnementpris, at jeg faktisk kan betale 1440 kroner mere for telefonen et andet sted, og stadig vinde, fordi jeg sidder med 100 GB i stedet for 80.

Derudover hænger jeg på den højere pris for abonnementet, når telefonen er betalt ud, så den ender med at blive dyr på sigt, selvom den måske er lidt billigere nu.

Erik, som jeg havde til Økonomi & Regnskab på handelsskolen, var nærmest tvangshysterisk med at indprente os, at det er de faste udgifter og ikke de variable, der er farlige, fordi de faste er sværere at komme af med igen. Han ville være stolt af mig nu.

2.

Har jeg kørt en hurtig oprydning i de fire køkkenskabe, hvor jeg har glas, skåle, tallerkner og plastbøtter, fordi jeg pludselig syntes, jeg havde for meget af det hele.

Det var ikke planlagt, og det er jo ikke mere end 5 måneder siden, jeg var skabene igennem sidst, men der er kommet et par nye skåle til, og jeg har også købt en håndfuld glas med låg og sugerør, fordi der altid er børn i det her hus: Det er smart, at de kan have deres saft med i haven, uden at det bliver hvepsenes foretrukne spa-resort, og det er også meget rart, at det ikke er HELE glassets indhold, de hælder ud over gulvet, når de kommer til at vælte det på værelset.

Jeg valgte at rydde op en dag, hvor jeg var edderspændt rasende, og det kan anbefales, for dels gik det virkelig hurtigt, og dels var jeg MEGET villig til at skille mig af med alt, der ikke sparkede instant joy. 

3.

Ved jeg ikke, om det er luftfugtigheden, der generelt er blevet højere, eller om det er fordi begge børn pludselig kan bruge tiiiiiimer på badeværelset, men jeg synes, der hurtigere opstår skimmelsvamp i bruserummet nu, end der tidligere har gjort. Og hvor det før sad de helt forudsigelige steder (f.eks. hjørner og helt nede ved gulvet), så kommer der nu lidt hist og pist, helt random steder på fugerne.

Vi har før snakket om Rodalon vs klorin, og jeg er Team Klorin. Men det er ikke ret nemt at sætte en stofstrimmel lodret fast midt på en væg, så nu har jeg i stedet klippet et pudevår til konfetti, og har hældt klorin i en tom neglelakfjerner-krukke af dem, hvor man får acetonen op ved at trykke ned på toppen. Stoffet er så tyndt, at jeg kan sætte de små stykker fast på væggen på samme måde, som mænd kan sætte små stykker toiletpapir fast på kinden, hvis de skærer sig under barberingen, og det er så nemt, at man faktisk får det gjort.

For god ordens skyld: Husk, at klorin kan misfarve fliser og fuger, gør det (for miljøets skyld) kun, når det er nødvendigt, og brug handsker, så du passer på din hud. 

*

Månedens mål (juni, 4/4)

*Jeg har haft haven på som det gennemgående punkt, og nåede faktisk lidt derude, inden solen besluttede sig for at se, om den kunne smelte skelettet gennem huden på mig. Oh well. I morgen er der atter en dag (-som forhåbentlig er køligere..).

*Til gengæld fik jeg en uventet fridag fredag, og den udnyttede jeg til at få ryddet helt op i bryggerset, så alle skoletasker og poser med skiftetøj blev tømt, alting blev vasket og sorteret, og det hele blev lagt på plads.

Fordi jeg havde et par kasser fra min ragecleaning i køkkenet, som også skulle til genbrug, endte jeg med at have 3 store kasser med glas, krus og for korte bukser, som jeg samme dag fik sendt videre ud i verden.

Jeg har som eneste fokuspunkt denne sommer at komme gennem den med overskuddet i behold, og én af de ting, der kan æde det hurtigt er, hvis her roder så meget, at jeg ikke kan tænke.

Derfor er det mere end rart, at jeg allerede på feriens første dag fik et forspring.

*

Som nævnt i sidste uge, holder M2024-indlæggene sommerferie i juli.

Planen var egentlig, at jeg ville have listet op, hvad jeg har på tegnebrættet til efterårets månedsmål, men tiden er løbet fra mig, og jeg tænker ikke, at det holder nogen vågen om natten ikke at vide det nu.

Jeg stikker hovedet herind, når det lige passer de næste uger, men uanset om I bliver her sommeren over, eller om I stikker af til fjerne himmelstrøg og først læser op på bagkant, så håber jeg, at ferien bliver alt det, I hver især har brug for, og håber allermest, og at I får lov at bruge den med dem, I holder af.

Published by

11 Replies to “M2024, uge 26

  1. Hej Linda
    1: Prøv venligst “Mug og skimmelrens” fra Basic clean. Den gør simpelthen jobbet.
    2: Elsker at læse dine indlæg!!
    Rigtig god ferie !
    Bedste hilsner
    Bente

    1. Udfordringen er, at jeg har datadelingskort til ungernes iPads på mit telefonabonnement, hvilket betyder, at de har net overalt for 30 kr. i måneden.

      De har hvert deres abonnement på mobilerne også – men det ser ud til, at de ikke længere vil kunne streame musik på hverken deres eller mit telefonabonnement, hvis jeg skifter, og dermed skal prisen for dét yderligere lægges til stigningen i abonnementet, hvis jeg vælger at skifte.

      Det er fuldstændig vanvittigt, hvor svært det er blevet at sammenligne priser, fordi det hele i dag kommer med en syndflod af kombinationsrabat, streamingtjenester og on-boarding-tilbud.

  2. Cilit Bang “Smuk og Svimmel” (altså mug og skimmel)😂 Den er sort og lille. Fås i Normal. We freaking f**king love it🤩

    1. Jeg har købt den i dag, så nu får den et skud. Jeg vil tænke på dig, hver gang jeg bruger den:)

  3. Du er ‘kun’ låst på et nyt stort abonnement i 6 måneder, hvis du køber telefonen hos Yousee. Derefter kan du frit skifte til et billigere. Man ved bare ikke hvilke der er at skifte til på det tidspunkt.

    1. Yes – men problemet er, at jeg ikke kan få det abonnement, jeg har nu. Men efter at have gravet længe i det, kan jeg se, at det faktisk er lige så billigt at købe det i Elgiganten over 12 måneder, som det er at købe det med abonnement hos YouSee. Det koster mig 800 kr. i omkostninger, og ved at tegne gennem YouSee, stiger mit abonnement med lige knap 800 kr. på årsbasis også. Men det er jo så en udgift, der bliver ved med at løbe på, mens den gennem Elgiganten kun kommer én gang.

  4. Jeg kan ikke læse om du har ringet til dit telefonselskab og spurgt til en god pris eller blot søgt på deres hjemmeside?
    Jeg er hos Telmore og jeg ringer regelmæssigt og spørger om de kan give en bedre pris. Det kan de så ikke længere, men til gengæld eksisterer mit abonnement ikke på hjemmesiden. Det kan jeg fordi jeg har været kunde længe.
    Deres køb telefon inkl abonnement er dog afsindigt dyrt, det er billigere at købe telefonen uden andre steder..
    Generelt har jeg dog desværre en del kampe med dem, så ingen anbefaling herfra -udover at ringe og forhandle med dem 😉

  5. Hvis du har en god gammel abonnement
    Hos tdc

    Og den ikke fået længere

    Så overvej det meget om.du vil give slip på det

    Jeg købte ny telefon og der skulle jeg have en 6 måneder abonnement

    Der ringede jeg ind fik den gamle abonnement sat sammen så jeg kunne beholde den efter de 6 måneder

    Ja de 6 måneder var dyrer

    Men hold op hvor de penge er tjent hjem flere gange siden

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.