Skip to content

10 Comments

  1. Lone K
    3. maj 2025 @ 11:33

    Med 2 aldeles gennemsnitlige-standard neuro-typiske Drenge, måtte jeg indse, at alt det sjove ved konfi-forberedelsen bare lå hos mig. De var 100% ligeglade med farve valg, bordpynt, menu mm.
    Men elsker, at du holder festen med total respekt for hans ønsker.
    Det kunne vi voksne (og vores fester) sagtens lære af…
    For festen er jo.. for ham!

    Reply

    • Linda
      6. maj 2025 @ 22:38

      Lige præcis!

      (Men jeg glæder mig stadig til at se, hvad han siger til de isterninger med legofigurer i, jeg har lavet til velkomstdrinken..:))

      Reply

  2. Astrid S
    3. maj 2025 @ 12:09

    Jeg shopper meget i genbrug, reoloppemarkeder, Vinted og almindelige loppemarkeder og for mig gør det ingen forskel om varen bliver solgt det ene eller det andet sted. Jeg forventer ikke at Røde Kors frivillige har kompetencerne til at vurdere lovligheden af en vare. Hvis vi lægger ansvaret over på de fantastiske frivillige, tror jeg desværre vi mister nogle frivillige som ikke orker bureaukratiet.

    Mit forbrug af genbrug er tårnhøjt, så jeg er ikke den rigtige til at vurdere gennemsnitsdanskerens opmærksomhed om genbrugsbutikkernes faldgruber.

    Men hvad gør vi så? Jeg ved det ikke. Jeg troede ikke jeg en dag ville sige noget positivt om Trump, men jeg begynder at se fordele med Trumps handelskrig. For jeg ser intet positivt, ved at mængder af billigt bras bliver ved med strømme ind over vores grænser.

    Reply

    • Linda
      6. maj 2025 @ 22:34

      Jamen, jeg er enig. Hverken du, jeg eller gennemsnitslæseren herinde er nok de rigtige til at vurdere, hvordan det her bør gribes an, for alene det, at vi har overskud til at forholde os lidt distanceret-filosofisk til problemet, er jo en ret tydelig indikator på, at vi ikke er dem, der egentlig var den primære målgruppe, da man udtænkte genbrugsbutikker som koncept.

      Og med den fart, Trump har på, ender det såmænd nok også med, at det her er det allerALLER mindste problem, vi har på hænderne.

      Reply

  3. S.
    3. maj 2025 @ 19:25

    Jeg bor ved siden af en af de fattigste områder i DK. Jeg kender mennesker der ejer ét par bukser. Hvor der er en karastrofe hver gang en beklædningsgenstand opgiver ånden.
    Jeg kan love at de er komplet ligeglade med hvor tingene kommer fra.

    Reply

    • Linda
      6. maj 2025 @ 22:30

      Det synspunkt kan jeg sagtens have sympati for. Men det er måske ikke det, vi skal have som benchmark ift. hvor vi sætter barren? For hvis det er de allermest økonomisk pressede, vi tager udgangspunkt i, så bliver økologi også en unødvendig luksus, ligesom kemi i alt, hvad vi kommer direkte på huden måske heller ikke står øverst på listen over emner, der er vigtige.

      Og det ville da være ret fint, hvis vi andre kunne være med til at sikre, at mennesker, der handler i genbrugsbutikkerne, fordi de er nødt til det (eller modtager donationer fra dem), også har tøj på kroppen, der ikke er smækfyldt med hormonforstyrrende stoffer.

      Reply

  4. Anne
    6. maj 2025 @ 21:31

    Genbrugsbutikkerne frabeder sig ting fra Temu og Shein har jeg set. Men når vi køber i genbrugsbutikker er det købt som beset. Der vil næppe være interesse i at pålægge genbrugsbutikkerne en større byrde. Genbrugsbutikkerne sorterer så godt som de kan. Fx har flere af dem regler om ikke at sælge cykelhjelme og redningsveste, fordi de ikke kan kende tingenes fortid. De gør meget.

    Til gengæld er det frustrerende at se nyhedsudsendelser med unge piger, der elsker Temu og Shein. Også selvom tingene er fulde af skadelige stoffer.

    Reply

    • Linda
      6. maj 2025 @ 22:24

      Og det er fuldstændig fair, at de søde mennesker, der er frivillige i diverse genbrugsbutikker ikke kan lægges tingenes (manglende) kvalitet til last. Og det ER en gråzone, for tøj, der har været vasket i noget bestemt vaskemiddel kan også give udslæt, ligesom du jo ikke kan se, om et elektrisk apparat faktisk fungerer forsvarligt.

      Det virker bare så vanvittigt, at der er så meget fokus på første led af køberkæden ift. at købe ting de steder fra, for så helt at glemme, at vi i takt med, at vi køber ting billigere, også oftere skifter ud. Og fordi folk faktisk ER blevet ret gode til at sende til genbrug i stedet for i skraldespanden, så vil det formentlig være der, mange af tingene ender.

      Reply

  5. K r
    8. maj 2025 @ 06:41

    Min tanke er får “vi” først stoppet det temu og Shein tøj med og blive købt. Så kommer det jo ikke vidre til genbrug.
    Så des mindre der bliver købt første, des mindre ryger der til genbrug,

    Reply

    • Linda
      8. maj 2025 @ 10:06

      Det er en god pointe.

      Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.