Skip to content

5 Comments

  1. Mette
    16. februar 2012 @ 18:54

    Ja så ar du ganske ret, så havde Frederik ikke haft glæde af den ;-)…

    Reply

  2. Mette
    16. februar 2012 @ 20:28

    "Se dit forbrug i farver" – det er sådan lidt knock off Spiir.dk, er det ikke?

    Min bank tilbyder i øvrigt helt automatisk at sende mine posteringer til Spiir hver nat, så jeg slipper for selv at indlæse data manuelt. Ved ikke helt om det er et hint om at jeg måske godt kunne have en aaanelse mere styr på mine udgifter, men nysgerrigheden løb desværre af med mig, så nu bliver mine udgifter analyseret ned til mindste detalje – helt automatisk.
    Heldigvis har Spiir endnu ikke lavet en Android app, så jeg kan lukke øjnene for virkeligheden lidt endnu.

    Reply

  3. Østfronten
    17. februar 2012 @ 09:02

    Jeg er vældig glad for farver (hej, hej humanist med æstetisk uddannelse) – men særligt, når jeg selv har valgt og koordineret dem. I mit budget-oversigts-excelark.

    Reply

  4. Signe Kristensen
    17. februar 2012 @ 10:19

    mmh, hvilken bank har du? 🙂 Jeg syntes nu det lyder meget sjovt og spændende 😛 fin blog du har!

    – signefisken.blogspot.com

    Reply

  5. Ulla
    17. februar 2012 @ 10:40

    Jeg har også Vestjysk og har også undret mig over farvegrafiktingen. Jeg synes ikke det hjælper en skid. Jeg har mit eget kedelige Excel-ark med budgetudgifter, og så behøver man ikke være verdens største revisortalent for at se, hvor der kan skæres osv. Her er problemet mere en ustabil indtægt (som selvstændig), men den kan alverdens farvestrålende grafikker ikke ændre på. Jeg æææælsker i øvrigt at se Luksusfælden og synes godt, man kan lære lidt af det, selvom programmerne selvfølgelig mest er underholdning og snagen i andre folks liv. Og hvor føler man sig økonomisk ansvarlig efter en gang Luksusfælden med folk, der skider højt og flot på, at udgifter gerne skal stå i et fornuftigt forhold til indtægterne.

    Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.