Skip to content

11 Comments

  1. Fru Solfeldt
    31. oktober 2010 @ 18:12

    …Det er da også bare skide irriterende når der kommer en, som fisker et søm op af en kasse i ens indre, for så at slå hovedet på det…

    Reply

  2. Leda
    31. oktober 2010 @ 18:15

    At skrive sådan noget på facebook er da vammelt uanset om det er en mand eller kvinde der skriver det.
    Til gengæld har jeg svært ved at se hvad galt der er i en kvinde der kan selv. Min kæreste skal ikke være min kæreste fordi jeg har brug for ham, til at føle mig helt, til at hænge mine hylder op, til at gøre mig lykkelig – det kan jeg selv. Han skal være min kæreste fordi jeg har lyst til ham og fordi jeg ikke kan lade være med at ville være sammen med ham på trods af at han måske er mere til besvær end til gavn.

    Reply

  3. bekendelser
    31. oktober 2010 @ 18:16

    Øh hov

    Til at føle mig hel

    Reply

  4. Pernille
    31. oktober 2010 @ 18:49

    Du skal f… da ikke begynde at nedtone dig selv. Selvfølgelig er der også mænd til de stærke, selvstændige kvinder der både har en mening og tør sige den højt. At du selv kan styre en boremaskine er da kun et ekstra plus! Jeg synes, du skal trække på skuldrene af den den slags bemærkninger og tænke "hellere undvære end nøjes" – og en dag støder du sikkert ind i en stærk, selvstændig mand der ikke lader sig skræmme af sin ligemand/kvinde 🙂

    Reply

  5. Linda
    31. oktober 2010 @ 19:26

    Pernille/Leda: I misforstår mig, hvis I læser mit indlæg som om, at jeg har tænkt mig at ændre personlighed for at få en kæreste.Det er på ingen måde tilfældet.

    Men jeg synes, at det kan være en overvejelse værd, hvilke sider af sig selv man vælger at bringe i spil i hvilke situationer – uanset om det handler om, hvordan man gebærder sig på job, i familien eller omkring eventuelle kærester.

    Reply

  6. Uden Relevans
    31. oktober 2010 @ 21:18

    Du skal vel bare have en stærk mand, der hviler i sig selv, som du gør.

    Ikke alle de svagpissere 🙂

    Reply

  7. Marie
    31. oktober 2010 @ 21:33

    Ups. Nåhm, jeg er så åbenbart én af de der svage, uselvstændige kvinder, for jeg tænker helt sikkert: Lad dem dog…mændene – fri for at konkurrere om hvem der er bedst til hyldeopsætning (vi VED jo godt hvem der ville vinde alligevel…ahem!!)

    Mener bare, der går da ikke noget af mig ved at han får lov, for det første fordi han er smadder mande-dygtig til dét med mande-ting og for det andet, vanker der jo søde ting retur når jeg skamroser hans evne til at være god til det – og bum carla, så er alle glade.

    Reply

  8. lille t
    31. oktober 2010 @ 21:35

    Så ved jeg ikke, hvad det er jeg gør forkert – for jeg kan INGENting selv…
    Måske er jeg bare lidt for meget kælling ;o)

    Reply

  9. hulebo
    31. oktober 2010 @ 21:56

    Ha ha, ja den der har jeg også hørt. Nærmest kastreret mænd og så videre. Og jeg har også skruet hylder og skabe ned igen, fordi en mand (min far..) havde skruet dem skævt op! Men en dag rendte jeg jo alligevel ind i én, der både kunne bakke med trailer, løfte tunge ting (fx mig) og lave et fryserkabel med kraftstik. Som han forærede mig i stedet for blomster. Så var jeg solgt…og han med. Hurra

    Reply

  10. Skyggesiden
    1. november 2010 @ 16:11

    … tam fornemmelse at give ham lidt ret. Hader når det sker.

    Reply

  11. Anonym
    2. november 2010 @ 16:25

    Havde en veninde, der også gik rundt at gentog, at grunden til at hun aldrig havde en kæreste i mere end en uge (hvilken hun dog tit havde) var, at hun var "for smuk OG intelligent på en gang." Så sad jeg der og nikkede lidt, hverken for smuk eller intelligent, eller en skræmmende kombi, til at få en kæreste selv. Men velvidende, at grunden til, at hun ikke kunne få en kæreste var, at hendes krav var for sindssyge, men mest af alt, at hun var for desperat og omklamrende. Talte gerne om bryllup efter at have kendt fyren et par dage. Og når han så løb skrigende væk: "de KAN da bare ikke tåle stærke kvinder." HOOOST HOST HOST. Nå, men rygterne vil vide, at hun nu har fået fugl, fisk, hund OG kat i stedet for den mand og de børn hun så brændende ønskede. Selvbedrag er noget trist stads.

    Og den her historie var altså ikke møntet på dig, jeg kom bare lige i tanke om det, fordi – ing?
    Og hey, enhver idiot kan få en kæreste. Det er bare lidt sværere at finde en, som man gider have.

    Kat (som totalt fandt nålen i høstakken og du får ham ikke!)

    Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.