Skip to content

19 Comments

  1. Matilde
    25. februar 2024 @ 13:26

    Hvis du også skulle have lidt bivoks til at ligge, kan jeg også anbefale at bruge en lille mængde af det i den hjemmerørte creme. Det er som om det gør det mindre sjasket og holder godt på fugten.

    Månedens mål blev for mig i langt mindre omfang end forventet, men nu er der sorteret i to strømpeskuffer og i morgen står skabet med alle plasticbøtter og låg for skud. Og lige som med strømperne er der på mystisk vis alt for mange dele uden makker. Men i håbet om at de pludselig dukker op, er oprydningen blevet udskudt alt for længe. Men NU skal det være.

    Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:42

      Godt tip – tak. Jeg har ikke selv, men jeg mener faktisk, at min søster måske har. Jeg tror, jeg napper en lille krukke med, når jeg skal ud til hende næste gang.

      Reply

  2. Monika
    25. februar 2024 @ 14:36

    Har afrimet kummefryser for første gang i måske 8 år. Drevet af sorg og raseri efter dødsfald i familien. Men det gælder, basta.

    Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:41

      Det er jeg ked af at høre, Monika. Jeg synes, det tæller dobbelt <3

      Reply

  3. LW
    25. februar 2024 @ 15:23

    Jeg ved ikke om jeg er den eneste eller misforstået meningen med håndcreme, men jeg synes det meste håndcreme fedter verden til. Så i stedet for at gnide hænderne helt ind i det, så putter jeg en smule på håndryggen og gnider håndrygge (og “fingerrygge”) mod hinanden. Så er hænderne klar til brug med det samme uden at fedte verden til, og det dækker det behov jeg har for fugt.

    I oprydningen er jeg nået dertil hvor sidste uges Tetris-opkast i stuen er blevet stuvet ind i skabe uden orden. Så jeg vil sige at det er et skridt frem og et halv tilbage. Har nok brug for et par ekstra måneder 😂

    Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:40

      Man må få alle de måneder, man vil have:)

      Reply

  4. Mette
    25. februar 2024 @ 18:25

    Status fra drivhuset: Glasskår inde og ude på jorden er opsamlet. Jeg er stolt 💪
    Ellers har dagen budt på, at forskellige store buske er klippet/savet ned (for første gang i ti år) og lagt i kompostbunken. Græsplænen er revet for kviste, så manden ikke skal have besvær med dem, når han snart slår græs.
    Tanker efter dagens dont: I år bliver drivhuset som forsøg ikke tilplantet. Spildt arbejde, når vi alligevel ikke er hjemme i peak-perioden, men sidder i sommerhuset så langt væk fra drivhuset, man kan komme indenfor landets grænser. Det tager seks timer i bil, så jeg smutter ikke lige hjem og høster.
    Og jeg kan allerede mærke skuldrene falder ned ved tanken om det. Ikke noget hastværk med at så, prikle og købe planter, som skal plantes ud, vandes, gødes, bindes op etc. Eller dårlig samvittighed, når planterne hænger med dårlige tomater og agurker.
    Jeg har fået mit humør igen. Dejlig gruppe at hænge ud i ❣️

    Reply

    • Hanne
      26. februar 2024 @ 07:07

      Du kan prøve med vindruer i drivhuset. Passer sig selv og kan plukkes sent ❤️

      Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:39

      Det lyder som et fuldstændig fantastisk sted at være landet. Jeg leger også lidt med tanken om at se, om jeg kan finde nogle unge mennesker, jeg kan betale mig fra vil komme 4 gange i løbet af sommeren og luge og stikke kanter af. Jeg HADER det, og jeg stresser over det hele sommeren. Det ville være en rar én at slippe for at have hængende.

      Reply

  5. Mette
    25. februar 2024 @ 18:33

    Forøvrigt, et tip angående din creme med sheabutter. Du kan stille blandingen fremme, så det får rumtemperatur. Derefter kan du røre det med håndmixeren, til det bliver dejligt fluffy, og opbevare det i køleskabet. Du har nu lavet din egen whipped bodybutter, som man ellers betaler for i dyre domme 🤩

    Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:38

      Også hvis den allerede er stiv ved stuetemperatur? (.. som man siger😬)

      Reply

      • Mette
        27. februar 2024 @ 06:08

        Ja. I starten arbejder du med en hård masse, men efter noget tid bliver det blødt.
        😁

        Reply

        • Linda
          27. februar 2024 @ 06:14

          😄😄😄

          ✨Perfekt!✨

          Reply

  6. Mette
    25. februar 2024 @ 21:08

    Jeg har nået at rydde op flere steder, end jeg turde håbe på, da jeg startede. Jeg er ikke i bund med alle skabe og skuffer, men jeg er rigtig godt tilfreds (og det samme er min mand, som jo også blevet grebet af stemningen).
    Jeg tror, at jeg er færdig for nu. Overvejer en enkelt skuffe i en kommode, men måske bliver det i næste omgang.
    Tak for inspiration og fælleskab. Det har gjort det hele lidt sjovere.

    Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:37

      Jeg er samme sted; også ift. at der er nogle enkelte opgaver, det måske ville oplagt at tage – men nu handler det (for mig) om at komme i mål. Det er der, jeg synes, at en fast tidsramme bliver en stor hjælp. For havde man ikke haft den, så kunne man godt komme til at gå med 17 løse ender de næste måneder, og det stresser mere, end man lige tror.

      Dejligt at have haft både dig og gemalen med ombord:)

      Reply

  7. Karen
    26. februar 2024 @ 07:12

    Vi er stadig midt i en kæmpe gang bolig-tetris hvor over halvdelen af husets rum skifter funktion på en gang. Der er ting alle steder, og syge børn der ikke sover om natten. Min mand er sygemeldt med stress og vi forsøger at få kommunen i tale ifm mistrivsel hos (formentlig) neurodivergent barn. Og min autisthjerne er så udmattet at jeg er på grådens rand. Vi er længst forbi point of no return, så jeg bider tænderne sammen og fortsætter.

    Reply

    • Linda
      26. februar 2024 @ 21:35

      Yikes. Det er et hæsligt sted at være inde i hovedet. Jeg sender dig alle gode tanker, og håber, at kalenderen i det mindste er tom på den anden side af det marathonprojekt <3

      Reply

  8. Helle
    28. februar 2024 @ 14:03

    Vi har nu 3 værelser der fungerer, det er en kæmpe sejr. Der er stadig nogle kasser min mand ikke kan beslutte sig omkring #ikkemitproblem
    Vi har sorteret så hårdt i vores tøj, at mere end 60 % kom på genbrug. Tak for støtten 🥰

    Reply

    • Linda
      6. marts 2024 @ 21:03

      Uendelig meget selv tak. Det her fungerer kun, når I gider melde ind den anden vej, og du har været i særklasse god <3

      Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.