Skip to content

13 Comments

  1. Line
    9. juni 2021 @ 21:20

    Jeg vil gerne kæmpe anbefale bogen “Det hele handler ikke om dig” af Niels Overgaard. Titlen lyder lidt provokerende, men det er indholdet ikke. Den handler om at dele sit liv op i 2 i alt hvad vi foretager os-det vi kan kontrollere og det vi ikke kan, og hvordan vi kan lære at acceptere begge dele. Jeg har hørt den på lydbog, og er efter min mening med en god oplæser.

    Reply

  2. Anne Marie
    9. juni 2021 @ 21:33

    Jeg kan anbefale metakognitiv terapi, som har hjulpet mig rigtig meget med nogle af de problemstillinger der beskrives. Der findes et par podcasts om emnet, som man kan lytte til for at forstå konceptet. Jeg har også taget et gruppekursus og det var god træning 👍

    Reply

  3. Lotte
    9. juni 2021 @ 22:12

    Jeg havde nogen “sære” interesser da jeg voksede op, talte mere end “man” gjorde og var sikkert drøn irriterende. Men det betød jeg i en ret ung alder fandt ud af at uanset hvor gerne jeg ville at alle skulle synes jeg var super skøn ville det aldrig ske. Så jeg kom frem til det var bedre de tog aktiv holdning på baggrund af hvem jeg så reelt var/er.
    Det er blevet væsentlig lettere med årene … og specielt efter jeg på et tidspunkt lagde mærke til hvor endelig lidt største delen af de mennesker jeg møder fylder i mine tanker i forhold til om de siger eller gør noget dumt, er utjekkede eller noget helt andet. Det der fylder er om de er søde og rare over for mig så er jeg egentlig ret ligeglad med resten. Så det gik op for mig det egentlig var lidt selvoptaget at jeg troede jeg fyldte mere i deres tanker end de gjorde i mine.
    Så dans som om ingen ser dig for hvor mange ser vi egentlig selv når vi danser?

    Reply

  4. Skn
    10. juni 2021 @ 06:18

    Min vigtigste pointe her ligger op af både Lottes og Helle Joofs. Dels er det trods alt begrænset hvor meget andre fylder i ens tanker med mindre det er nogen der betyder meget eller virkelig pisser en af. de kan sætte tanker i gang (og det er positivt) men langt de fleste snakke ved frokostbordet i kantinen er jo hyggelige der men ikke noget jeg tænker dybere over om eftermiddagen. Så det kan være et fint sted at starte..specielt hvis man er tryg ved kollegerne.
    Og så tror jeg der er noget i det med “hele pakken”. Og efterhånden tænker jeg også at jeg har oplevet flere som tilsyneladende har haft det godt udadtil men så pludselig er i en bitter skilsmisse, eller går helt ned med stress eller lign. Og jeg tror man skal huske at man typisk kun ser en del af folks liv. Vi ved ikke hvad der foregår bag murene..og måske kommer man let til at blande nogen af dem samme..din søster har snart betalt lånet ud, naboen henter børn mega tidligt og så tænker vi at “alle andre” har betalt huset ud og i øvrigt kun arbejder meget lidt. Måske henter naboen i virkeligheden tidligt fordi hun ikke kan finde arbejde og de kan næsten ikke få det til at hænge sammen økonomisk, og din søster synes i virkeligheden hun arbejder for meget osv. Vi kender ikke nødvendigvis detaljerne hos andre heller ikke altid dem vi er tæt på for her vil vi måske nok vide det med arbejdet men ikke nødvendigvis den økonomiske situation f.eks.
    Og jeg tror man skal være lidt varsom med at konkludere at alle andre er lykkelige og så virkelig arbejde for selv at leve i overensstemmelse med egne værdier. Som vikingerne troede det var nornerne der spandt livets tråd..nogle var korte, andre lange. Nogle var ujævne andre mere ensartede. Det kan føles uretfærdigt men vores tråd er vores uanset om de andres er glatte eller ej. Og det eneste positive man får ud af sammenligningen er inspiration til at lave ændringer i ens eget liv

    Reply

  5. Line
    10. juni 2021 @ 08:06

    Et 👍🏼 herfra. Et fantastisk værktøj, som vi bruger til vores teenager med angst, som jo i bund og grund også handler om uønskede tanker.

    Reply

  6. Berit
    10. juni 2021 @ 09:52

    For mig har metakognitiv terapi ændret ufattelig meget. Massive søvnproblemer og bekymringer over børn er stille og roligt ved at finde et naturligt og lavt leje i mit liv. Jeg læste bogen “Lev mere tænk mindre”, og den satte det i gang. Jeg forstod pludselig, at jeg ikke behøver at “svare” på alle de bekymringer der dukker op. Det var groundbreaking for mig, at jeg ikke behøvede at argumentere/ svare (mentalt) på, hvorfor vi dog ikke tog barnet ud af børnehaven dengang han havde det så forfærdeligt. Spørgsmålet eller tanken må gerne dukke op, men nu kan jeg se på den, lige i øjnene, og ikke svare. Og så går den i opløsning i stedet for at vokse.

    Jeg gik også i gruppeforløb, hvor det gik op for mig, at det er en terapiform, som ikke handler om at forstå noget, eller gennemskue tingene. Det er hardcore træning. Tanketræning. Det handler om at opøve evnen til for det første at blive bevidst om de bekymringer og tanker der er igang. Jeg har taget mig selv mindst 1000 gange, i at have haft bekymringstanker i halve og hele timer uden at have opdaget, at det var det jeg gjorde. Og for det andet, at lære at give slip på dem igen. Man skal turde tillade, at de dukker op, det hverken kan eller skal man undertrykke, men man skal lære at stå på perronen og bare observere tanke(og føleleses) togene ankomme og køre igen.

    Måske kan det være en vej fordi dig at gå. Alle de bedste ønsker herfra.

    Reply

  7. Mette
    10. juni 2021 @ 11:09

    Stemmer i koret om Metakognitiv gruppeforløb – de tanker og udfordringer du beskriver er præcis det, den metakognitive tilgang kan hjælpe med – og endda hurtigt.

    Reply

  8. Matilde
    10. juni 2021 @ 12:46

    Jeg har også oplevet at den slags bekymringer og grublerier tog overhånd. Jeg købte et metakognitivt gruppeforløb, og har haft et fint udbytte af det. Føler lidt at Cektos mener at de har den hellige gral, og det kan jeg ikke helt give dem ret i. Men synes det har været godt at lære et par redskaber til at slippe bekymringerne mere.

    Reply

  9. S.
    10. juni 2021 @ 14:10

    Jeg ville (i absolut fredstid) prøve at spørge søsteren hvorfor hun egentligt fortæller de ting? Hvad er det for et behov hun gerne vil have dækket? Ros, anerkendelse? Hvad skal du bruge de økonomiske informationer til?

    Reply

  10. H
    10. juni 2021 @ 17:34

    Jeg hørte engang en siger at hvis du kan se det, kan du få det. Så i stedet for at sammenligne ser det som en mulighed. Hvis de kan, så kan jeg også

    Reply

  11. Sofie
    10. juni 2021 @ 19:59

    Jeg ville sådan ønske du fik en betalt brevkasse Linda. Lidt a la hovedpersonen i Meter I Sekundet.
    Du skriver så stjernegodt at jeg altid genlæser sætninger for at afkode hvordan du gør det 🙂

    Reply

    • Linda
      11. juni 2021 @ 19:12

      Sikke en dejlig kompliment, Sofie – tusind tak for det <3

      Og så længe de her mails kommer med den frekvens, de er kommet med indtil nu, så gør jeg det med glæde. De giver så fine muligheder for at skrive lidt om emner, jeg måske ikke lige har anledning til at komme ind på via mit eget liv:)

      Reply

  12. Linda
    16. juni 2021 @ 19:44

    Fra Susanne:

    Hej Linda.
    Tak fordi du ville bruge tid på, at lave min mail til et indlæg.
    Og tak for din kommentar.

    Også mange tak til de andre i kommentarfeltet. Jeg har noteret titler på begge bøger, og skal helt sikkert arbejde videre med det metakognitive.
    God sommer.
    Mvh Susanne🙂

    Reply

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.